Jak się spakować? ZIMA


Co spakować?

Proces pakowania tradycyjnie zaczynamy od listy rzeczy potrzebnych na wyjazd. Taką listę znajdą Państwo poniżej.

Najwygodniej używać foliowych torebek

Każdą podgrupę pakujemy do oddzielnej przezroczystej torebki foliowej (format trochę większy od A4) zamykanej żyłkowo lub do reklamówki. Przed zamknięciem każdej torebki można wypuścić z niej nadmiar powietrza, dzięki czemu rzeczy będą zajmowały dużo mniej miejsca w torbie. W walizce znajdują się zatem oddzielne torebki z: majtkami, skarpetkami i rajstopami, bielizną termoaktywną, skarpetami narciarskimi, rzeczami na basen, czapkami i rękawiczkami.

Jakie są zalety tego sposobu pakowania? Jeśli dziecko wypakowuje wszystko do szafy, to po pierwszym dniu i pierwszym poszukiwaniu majtek nie tworzy się bałagan na półce, bo wszystko nadal jest w torebkach.

Przed wyjazdem trzeba przypomnieć dziecku, aby wszystkie brudne rzeczy od razu po użyciu pakowało do torby na brudy (bawełnianej, nigdy plastikowej) - dzięki temu do ostatniego dnia wyjazdu obowiązywać będzie zasada: wszystko co w torebce żyłkowej jest czyste i czeka na wykorzystanie.

Najlepsza jest torba na kółkach

W co spakować dziecko? Najlepsza jest torba na kółkach. Taką torbę narciarz chwyta w jedną rękę, w drugą bierze narty w pokrowcu i dzielnie sam zanosi do ośrodka czy autokaru. Jest kilka rodzajów toreb na kółkach, ale najlepsza jest taka, która po otwarciu podzielona jest na równe części - łatwiej wtedy wszystko znaleźć.

Lepiej unikać plecaka - ciężko do niego zajrzeć, a po pierwszych poszukiwaniach wszystko jest przemieszane. Dodatkowo niejednemu młodemu narciarzowi będzie ciężko udźwignąć taki bagaż. Torba z kółkami jest zdecydowanie wygodniejsza.

Uwaga! Pomagamy Milusińskim z bagażami, prosimy jednak, aby nie przesadzać z ilością rzeczy.

By wszystkie rzeczy wróciły

Pozostaje jeszcze kwestia tego, ile rzeczy zabranych na obóz powróci razem z dzieckiem do domu. Na to chyba nie ma lekarstwa. Jeśli dziecko jest zorganizowane, to najprawdopodobniej niczego nie zostawi, ale to zdarza się dość rzadko. Większość dzieci gubi rzeczy, rozrzuca po pokoju, a podczas pakowania nie zawsze pamięta, czy koszulka była jego czy kolegi.

Dobrą metodą jest lista rzeczy (z krótkim opisem: kolor, firma) lub/oraz podpisanie wszystkich rzeczy. Można podpisać odpowiednim flamastrem na metce lub kupić specjalne naklejki ubraniowe z miejscem na imię dziecka. Po pierwsze – ułatwi to funkcjonowanie na wyjeździe, zdarza się bowiem, że dzieci mają takie same rzeczy (firma, kolor, a nawet rozmiar). Podpisanie rzeczy ułatwia też odzyskanie ich, jeśli podczas końcowego pakowania trafią przez przypadek do bagażu kolegi czy koleżanki.

Lista niezbędnych rzeczy

1. Wyposażenie narciarskie:

- Bielizna termoaktywna (legginsy, koszulka, kominiarka), rękawiczki (minimum dwie pary), czapka (cienka), skarpety narciarskie (minimum trzy pary), buty narciarskie (mogą być spakowane do walizki, specjalna torba na buty nie jest konieczna), kask, gogle (dobrze, gdy są w woreczku bo się nie rysują).

Istnieje możliwość wypożyczenia stroju narciarskiego lub jego elementów.

Osoby, które jadą na obóz narciarski powinny mieć kurtkę narciarska, spodnie narciarskie. Ponadto ciepłą kurtkę zimową oraz spodnie na sanki.

2. Rzeczy do spania i mycia:

Piżama, przybory toaletowe (szczoteczka do zębów, pasta, szampon, mydło (może być jednocześnie żelem/ szamponem), szczotka do włosów lub grzebień,  gumki i spinki (do długich włosów), ręcznik duży, ręcznik do twarzy, ręcznik basenowy, krem z filtrem UV na mróz i na słońce; wilgotne chusteczki jednorazowe i chusteczki higieniczne.

3. Ubrania:

Koszulki z krótkim i z długim rękawem (8 szt.), majtki (7 szt.), skarpetki (7 szt.),  rajstopy/ legginsy (2 szt.), gruba bluza, polar (2 szt.), długie spodnie (min. 2 pary), dresy (2 szt.), ciepła kurtka zimowa, spodnie na sanki, gruba czapka, szalik, dwie part rękawiczek, wystrzałowe ciuchy na dyskotekę (2 szt.)

Ponadto: strój kąpielowy, okularki do pływania, czepek (najlepiej umieścić wszystkie te rzeczy w osobnym basenowym worku).

4. Buty:

Klapki pod prysznic, kapcie, buty na śnieg i buty sportowe.

5. Dodatki/ Bagaż podręczny:

Książka, przytulanka lub jasiek-poducha do spania.

6. Kieszonkowe:

Maksymalnie 10 złotych na dzień. I prosimy, aby w miarę możliwości przygotować dzieciom drobne banknoty, opisane w kopercie: imię i nazwisko, kwota.

7. Torba na brudne rzeczy:

Koniecznie bawełniana, nigdy plastikowa. Nie ma nic gorszego, niż brudne, mokre rzeczy, które spędziły kilka dni w zamkniętej foliowej torbie.

8. Lekarstwa:

Jeśli dziecko przyjmuje jakieś lekarstwa na stałe, powinny być one zapakowane w podpisaną torebkę/kosmetyczkę z dołączoną instrukcją podawania oraz podpisaną zgodą rodziców na ich podawanie w czasie wyjazdu. Taką torebkę należy przekazać opiekunom – prosimy nie dawać lekarstw dzieciom.

9. Karty kolonijne – będą zbierane pod autokarem w dniu wyjazdu.

Czego nie dawać dzieciom na wyjazd

1. Laptopów, konsoli, PSP, gier komputerowych –  nie zabieramy, chcemy aby dzieci uczestniczyły w przygotowanych przez nas atrakcjach.

2. Telefony – proponujemy zostawić w domu, w ramach możliwości. Jeśli dzieci mają potrzebę porozmawiania z rodzicami, zawsze mogą skorzystać z telefonu instruktora/ ośrodka. Tak samo zresztą rodzice - mogą dzwonić zawsze, jeśli chcą się dowiedzieć, co słychać u dziecka.

3. Aparaty fotograficzne – na własną odpowiedzialność. Podczas obozu będą robione zdjęcia oraz filmiki. Filmiki oraz zdjęcia codziennie lub co drugi dzień  będą zamieszczane w galerii na stronie:  www.kombinatory.pl lub wirtualnym dysku. Można będzie je pobrać.

 

Aktualności

Więcej aktualności

Skanuj i kombinuj!


Ciekawostki